Samonivelační anhydritové potěry vzhledem ke svým výborným specifickým vlastnostem nacházejí čím dál častější uplatnění převážně v bytové výstavbě.
Anhydrit je směs na bázi síranu vápenatého CaSO4, z ušlechtilých přísad tvořících pojivo a vody. Samonivelační anhydritový potěr díky svým samonivelačním vlastnostem vytlačuje klasické cementové potěry.
Lité anhydritové podlahy jsou hladké, netvoří se v nich trhliny ani se nijak jinak nedeformují. Litá podlaha se aplikuje v tekutém stavu.
Jedná se o moderní a přímo revoluční technologii, která dokáže výrazně zkrátit dobu pokládky a tím i výstavby, v mnoha případech stavba zároveň zlevní.
Anhydritová podlaha je pochozí již po 24 až 48 hodinách od nalití. Lehké stavební práce bez bodového zatížení je běžně dosahována po 4-5 dnech od vylití. Montáž stěnových přepážek je možná již po 7 dnech.
Anhydritové podlahy jsou ideální pro podlahové vytápění, a to především díky jejich rovnoměrnému prohřívání a minimálním roztažnosti.
Anhydritový potěr AnhyLevel vylepšila společnost CEMEX ve verzi Thermio natolik, že vykazuje nejlepší tepelnou vodivost na evropském trhu (hodnota dosahuje až 2,5 W/m.K., zatímco tepelná vodivost klasické mazaniny je cca 1,0 W/m.K.). Díky tomu je podlahové topení zalité potěrem AnhyLevel Thermio vysoce efektivní, rychleji vede teplo a v daném prostoru tak dosáhnete dříve požadované teploty.
Díky mimořádně vysoké tepelné vodivosti AnhyLevel Thermio zajišťuje rychlejší předávání tepla do prostoru, a to až o 40 % rychleji než betonová podlaha o stejné tloušťce.
Stejně jako každý materiál, mají i tyto podlahy svá omezení, na která je třeba dbát. Anhydritové podlahy nepatří do extrémů. Především je nutné se anhydritovým podlahám vyhnout v následujících případech: